Polanecké a Ostravské jarní F5J 2019

Kategorie: F5J Zveřejněno: neděle 12. květen 2019 15:42 Napsal Aleš Krátký

Zdravím všechny modeláře.

Začínám psát první řádky tohoto článku a na okna bubnují kapky deště. Venku celý den prší.

Myšlenka uspořádat dvě soutěže na Moravě během jednoho víkendu vznikla už na podzim, během rozvahy ohledně termínů. Musím říct, že myšlenka to byla dobrá, s očekáváním větší účasti pilotů, i z větší vzdálenosti, možnost kempování na ploše, nakonec někteří využili. No, nenaplnila se přesně dle očekávání, ale částečně ano. Každý organizátor si vždy přeje účast co největší, když už se to vše musí chystat, a u nás opět na zelené louce bez jakéhokoliv technického zázemí.

Takže jsme se domluvili na spolupráci členů klubů Polanka a LMK Ikarus. Polanka v sobotu, my v neděli. V pátek společné přípravy, s Radimovou důsledností a skvělou organizací vše funguje skvěle. Brzy je vše připraveno a může se začít zkoušet vzduch. Přijíždějí i první soutěžící, Malčíci, Neherovi, Mirek Kotula, atd…

Sobota slibuje úžasné počasí, neděle už bohužel ne. Nenecháváme se odradit, a říkáme si, kdy předpověď opravdu vyšla…? No bohužel nakonec vyšla.

Takže v sobotu se dle rázných pokynů Radima a Jardy scházíme na nástupu, uděláme si společnou fotku, dozvíme se co a jak, taky se dozvíme, že žádné občerstvení za sto korun co jsme zaplatili u přihlášení, nebude (no rozumíte tomu?), a můžeme jít na první start. Vše zatím funguje skvěle. 28 pilotů se střídá na 8 startovištích. Jarda Osoba má organizaci a ovládání nového Sorgu pevně v rukou, jako ostatně vždy. Bohužel snad už v prvním letu, nebo možná druhém dojde ke srážce ve vzduchu, Petr Němec a Karel Skoupý. Petr přistál s drobně poškozenou náběžkou, ale Karel přišel o půl křídla na svém EOSu, bravůrně dokončil přistávací manévr z výšky možná 120m a jen s půlkou křídla přistál až ke svému bodu. Skvělá práce. Letadlo snad půjde taky opravit. Horší to pak bylo s novým SORGem, udělat reflight se nám nepodařilo, soutěžící se pak této možnosti dobrovolně vzdali, a nový SORG si vyžádá, vzhledem k jeho stálému vývoji, ještě nějaký čas na učení. Po konzultaci s Alešem jsme to tam nakonec našli, ale chce to ještě pár úprav. Dál šlo vše skvěle. Vypínací výšky se postupně snižovaly a termiky a klesáků bylo na rozdávání. Postupně jsme se prokousali 6 základními koly, vyhodnotili výsledky a do finále šli tito, dle pořadí po základních kolech:

Malčík Radek, Malčík Zdeněk, Kičmer Kamil, Nehera Petr, Matula Ondra, Barč Radim, Slezák Petr, Nahodil Antonín.

Počasí se mění, zatáhlo se, začalo foukat, takže letíme výš, hledáme lepší vzduch, Radek se Zdenkem jdou po větru s termikou, ale nevrátí se. Petr Nehera našel neuvěřitelný stoupák, a všechny zdržuje, když my už jsme dávno dole, druhé kolo je podobné, jen Radim letí druhý průměrně dobrý let. No ve třetím se rozhodne. Takže na jistotu, většina jde proti větru, a soustředí se na hledání lepšího vzduchu. To vyšlo nejlépe Radimovi, on to prostě umí. Takže všichni čekáme až mu konečně vyprší letový čas a přistane, ať se dozvíme jak to nakonec dopadlo.

Končíme poslední let, počítáme, kontrolujeme, a přemýšlíme co zítra.

A jak to dopadlo?

  1. Barč Radim
  2. Nahodil Antonín
  3. Slezák Petr
  4. Kičmer Kamil
  5. Nehera Petr
  6. Malčík Zdeněk
  7. Matula Ondra
  8. Malčík Radek

Vyhlašují se výsledky, předávají ceny, fotí se stupně vítězů.

Diskutuje se co zítra. Domlouváme se, že rozhodneme ráno na ploše, že Beskydy jsou blízko a můžou oblačnost ovlivnit. Tak nám to nevyšlo, prší, v 10:00 to ukončujeme a posouváme termín na příští neděli. Takže vy co jste nebyli máte možnost přijet, a vy co jste byli, děkujeme všem za trpělivost, účast, a spolupráci.

Děkuji týmu z Polanky za skvělou akci a nádhernou soutěž.

A děkuji klukům co mají na starosti letiště v Trnávce. Bez nich by tak skvělé soutěže nebyly, a nebyla by tak dokonale připravená plocha. Vážíme si této spolupráce, a věříme, že bude pokračovat. Díky moc.

Tak zase za týden.

Kamil Kičmer

IMG 3130

 

Zobrazeno: 1230