MČR F5J 2018 Suché u Teplic

Kategorie: F5J Zveřejněno: středa 4. červenec 2018 8:21 Napsal Milan Chalupník

Asi každý, kdo chtěl uspět na této prestižní soutěži, tak nejen pilně trénoval, ale také sledoval předpověď počasí na celý víkend. Začnu tím klíčovým faktorem, a to byl vítr. Nešlo ani tak o jeho sílu, jako hlavně o směr, odkud bude na plochu vanout. Kdo nezná Modelpark v Suchém, kterému dominuje u příjezdu MIG 21, a je nadstardatně vybaven pro naši zálibu, tak na SV od plochy asi 500m daleko je kopec-hřeben s převýšením 35m + stromy, a právě ten stál přesně v cestě předpovídanému proudění vzduchu. Jinak teplota kolem 20°C, jasno-polojasno, to už se všem líbilo. Důležité také je, zmínit se o okolí letiště po větru. Asi do 300m od bodů je krásná rovina, následujě viditelná řada stromů po obvodu této plochy a pak již neviditelně se snižující terém porostlý většinou malými duby a vším ostatním.

Většina zůčastněných se na letiště sjela už v pátek večer, postavili svoje obydlí a do pozdních hodin se diskutovalo o tom, co bude a také o tom, co bylo, neboť každý máme příhod na rozdávání. K dispozici bylo občerstvení od tekutin po teplé fast-food dobroty, nechyběl ani stánek se zmrzlinou a v sobotu večer také party večeře (tlačenka, utopenci, škvarky apod.).

Sobotní ráno bylo jak vymalované, sluníčko, vítr ještě slabý. Následoval ranní nástup, upřesnění všeho podstatného před zahájením soutěžních letů. Startovišť bylo zvoleno jedenáct, skupin pět. Přihlášených bylo 51 pilotů.
Taktika se rýsovala dvojí, věřit tomu, že se nad vyhřátou plochou, která byla podpořena velkou rozjezdovou plochou černého asfaltu a občasným snažením vlaštovek při odchytu much v teplém povětří, vytvoří dostatečná termika pro únik vysoko a pokud možno ne daleko, nebo zkusit hranu na kopci, tam vyčkávat co nejdéle a pak si vzít lepší vzduch a jít s ním nahoru, nebo dále čekat ve svahovém proudění. Obě taktiky střídavě někdy vyšly, někdy ne. V prvním kole, kde byl každý opatrný, co se týče vzdalování se od plochy letiště, byly nalétané časy většinou 3 až 5 minut, plných časů byla asi jen pětina, výšky byly často přestřeleny přes 200m, objevily se první "nuly" za přistání daleko, takže žádná hitparáda.

V sobotu se odlétalo šest kol, termika se tvořila hlavně na letišti, a na louce na východ od něj, ta se musela využít maximálně, neboť po odletu nad neviditelné, níže položené okolí, to bylo jen pro silné nervy. Návraty byly nevyspytatelné, vzduch zde stoupal jen zřídka, převážně padal srážen větrem kopírující terén. Proto velmi často vracející se modely končily někde pod horizontem. Pilot například zoufale točil bez zjevné termiky, aniž by se snažil o návrat, protože věděl, že stejně nedoletí. Pořadatelé pro tyto situace byli připraveni, byla k dispozici motorová pila. Bylo vidět občas autem odjíždět nepříliš dobře naladěné soutěžící s tímto náčiním v ruce a případnými pomocníky. Jeden nejmenovaný, měl za sobotu štěstí z šesti letů na pět "nul", což se nazvalo výrazem "audi-plus" (čtyři nuly je audi). Po doběhu ze záchrané akce svého letadla, zadýchán, běží pro druhé letadlo, neboť mu už běží přípravný čas pro další pokus, vše probíhá ve stresu, bez pomocníka, následuje rychlá kontrola pohybu serv, hází model pod plným plynem, ten po odhodu míří rovnou do asfaltu, velká rána a je ticho, model silně poškozený, vysílač JETI ženským hlasem, po přerušení životních funkcí s modelem, hlásí: "hjústne, máme problém", příčina-táhlo výškovky nebylo spojeno s kormidlem výškovky.

Neděle byla v očekávání, že snad bude vítr slabší, bohužel stejný směr. Vítr takřka nezeslábl, zůstal znovu na svých až 6m/s, takže se stále létalo s modely zhruba od 1,6-1,8kg, ale i více. Zbývalo odlétat ještě sedmé a osmé kolo. Rozdíly ve vypínacích výškách veliké, např.Radek Malčík nalétal s 31m, ostatní, včetně mě, to přestřelili na jistotu a pěkně nám "nadělil". V obou nedělních kolech přibývaly další nešťastné nuly doprovázené škodami na modelech. Do finálových kol postupovali: Vácha, Novotný R., Vostřel J.st., Štěrba, Vostřel jun., Chalupník, Pospíšil st., Bartůněk, Zeman, Malčík P., Tůma. Zde jen zmíním, že Zdeněk Zeman měl dvě nuly, a Jirka Tůma létal se "stopalcovkou".
Na finále se začalo zatahovat a vítr foukal studený, termika slábla. Před soutěžními lety ještě proběhlo focení všech finalistů se svými stroji, dále kontrola firmwaru ve výškoměrech s následnou kontrolou regulérního chování po zapnutí motorů, a potom již došlo na samotné finále.

V prvním kole měl nejdelší let Jarda Vostřel (11:41 ze 191m), výhodnou pozici měl i Petr Malčík (10:05 ze 115m),čtyři lety byly za nula, nejlepší vzduch byl nad letištěm a pak dále po větru. Druhé kolo dominoval Luboš Pospíšil, který začal v 179m nad hranou kopce, dostal dobrý vzduch a nalétal tam plný let, stejně jako Honza Vácha a Jarda Vostřel nad letištěm, ale ti měli výšku již lehce přes 200m. Třetí finálový let jsem namířil s Lubošem Pospíšilem a Jardou Bartůňkem na kopec, oba dva spadli kolem 9 minuty, já po 11 minutě. Ostatní lety tohoto letu proběhly v časech 4-5minut nebo za nula. Jarda Vostřel měl našlápnuto z předchozích dvou letů, proto zkusil vyčkávat a pak vyletět vysoko (do 263m), ale nechytil se (4:42).

Následovalo odhadování, jak na tom kdo může být, ale až počítač ukázal:

 1. Milan Chalupník
 2. Jarda Vostřel senior
 3. Luboš Pospíšil
 4. Jarda Bartůněk
 5. Petr Malčík
 6. Honza Vácha
 7. Jarda Vostřel junior
 8. Radek Novotný
 9. Jirka Tůma
 10. Víťa Štěrba
 11. Zdeněk Zeman


Pro mě to byl nepopsatelný zážitek, již podruhé. Ruda Rada poté velmi pěkně zmoderoval slavnostní zakončení, byla udělena zvláštní cena "Fair-play" pro Petra Malčíka za opravu výsledku z lepšího na správný horší. Následovalo rozdání pohárů, cen a tombol od sponzorů Hendrych (pohonné jednotky F5J), TILIA Model (poukaz na slevu modelu EOS F5J), Modelmotors (motor AXI F5J, reklamní předměty), Pelikan Daniel (nabíječ, lepidla apod.), RCRevue (předplatné časopisu, reklamní předměty).

Nejdříve samozřejmě přišla řada na udělení cen pro naše nejlepší juniory:

 1. Jarda Vostřel junior
 2. Honza Bruner
 3. Renda Novotný

Poté samotné celkové vyhodnocení vítězů a finalistů a vylosování tomboly.
Náhle byla víkendová akce u konce a nezbývá než podotknout, že pořadatelsky velmi zdařilá, díky.
Za nepřesnosti a opomenutí důležitých detailů se omlouvám.

Milan Chalupník

Výsledky zde

Reportáž a fotky Karla Jeřábka zde

 

Zobrazeno: 2195

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

hawk

dnz

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám