Přehled a vývoj soutěží v roce 2019 + novinky na Stoupáku

Kategorie: Ostatní Zveřejněno: čtvrtek 7. březen 2019 21:38 Napsal Aleš Krátký

Je čas probrat Stoupák z hlubokého zimního spánku, a zase to tu trošku rozjet. Čím začít ? Třeba tím, že ta zima byla letos taková nějaká krátká z pracovního pohledu (nestihl jsem udělat ani polovinu věcí co jsem plánoval) a na druhou stranu děsně dlouhá, co se týče soutěžního půstu. My (soutěžící) se již těšíme jak to opět vše vypukne, a našé drahé polovičky až si od nás odpočinou :-D. Co se ale týče tohoto webu, tak jsem se snažil proplácat SORG do nové verze, tentokráte s názvem SORG AIR, a s tím i nutnost změnit systém registrací, přihlášek, žebříčku a dalších věcí. A aby bylo co přihlašovat, bylo třeba doplnit do kalendáře všechny letecké akce v naších oblíbených kategoriích, a při tom vždy páchám vývoj soutěží v letech. Co tedy bude ?

Číst dál: Přehled a vývoj soutěží v roce 2019 + novinky na Stoupáku

Asperatus - F5J novinka

Kategorie: Ostatní Zveřejněno: pondělí 8. říjen 2018 16:41 Napsal Aleš Krátký

Pomalu ale jistě se blíží konce letecké sezóny v nejedné letecké kategorii a tak je čas popřemýšlet co se povedlo, co se nepovedlo, co udělat jinak a lépe. Po krátkém přemýšlení určitě najdete spoustu nápadů jak se v našem krásném koníčku posunout přesně tam kam potřebujete, a pokud by Vaše kroky směřovaly k tématu F5J, mám právě pro Vás jednu informaci,k která by mohla zaujmout. 
Je zcela jisté, že v F5J je těžká konkurence, je to kategorie náročná nejen na pilotní um, ale i psychiku a v neposlední řadě i na technické vybavení, resp modely. Otázku, s čím lítat si klade každý z nás každý rok. Mohl za moje neúspěchy model ? Chci něco jiného ? Lepšího ? Chci mít více modelů pro různé podmínky ? Pak samozřejmě přichází otázka financí, ne každý totiž může investovat pomalu statisíce do modelů. Chápu, není to jednoduché, a pokud už překonáte všechny vnitřní pro a proti, a rozhodnete se, zůstane Vám jediná otázka a to : Který model si nakonec vybrat ?

No a to je právě to, o čem teď píši. Různí piloti zastávají různé značky, jsou na letadla zvyklí, jiní zase "dědí" letadla od kamarádů, nebo kupují na bazarech atd. Proč si ale nepořídit něco nového ? Něco, co podle prvních testů nevypadá vůbec ale vůbec špatně ... Něco, co se jmenuje Asperatus ? Pojďme si o tomto letadle říci více.

Číst dál: Asperatus - F5J novinka

MČR RCEV 2018 - Pozvánka

Kategorie: Ostatní Zveřejněno: pátek 22. červen 2018 11:21 Napsal Aleš Krátký

Všechny vás zveme na MČR RCEV 2018

Přihlášky zde do 21. 8. 2018 do 24:00 - http://registrace.stoupak.cz/soutez/37

mr

 

Přidej se k nám !

Kategorie: Ostatní Zveřejněno: neděle 11. červen 2017 8:47 Napsal Aleš Krátký

Létáš rád ? Jsi u všeho ? Nic ti neuteče ? Jsi šikovný modelář ? Znáš věci, které ostatní neznají? Máš rád Stoupák ? Chceš se podělit o své zážitky s ostatními ? Pokud jsi alespoň jednou odověděl ANO, tak právě tebe hledáme :). Přidej se k nám, a pomoz být Stoupáku lepším. Jak ? Je to velmi jednoduché ... Stačí být na nějaké akci, užít si ji, a pak napsat krátke povídání nebo fotoreportáž a poslat ji buď emailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo se dokonce stát interním členem správcu Stoupáku, a psat tak články přímo. Není se čeho bát, gramatika nebo styl obsahu není důležitý. Nikdo totiž není dokonalý a tak se to vždy nějak uděla. Stejně tak když děláš nové letadlo, nebo máš technologickou vychytávku. Stačí udělat pár fotek, a poslat nám je. Prospěješ tak soustě dalších modelářů, a o to přeci jde.

Takže kamarádi, nebojte se, a přidejte se k nám :)

Kalendář soutěží + registrace

Kategorie: Ostatní Zveřejněno: úterý 7. březen 2017 18:15 Napsal Aleš Krátký

Za pár týdnů začne naplno modelářská sezóna, a tak mnozí z nás plánují víkend po víkend kam vyrazit. Čeho se zůčastnit, čeho nikoli, co je daleko nebo naopak blízko, a už se celí tetelí, jak se potkají s kolegy, a drtivě je porazí. K tomu prvnímu se snažíme pomoct právě novým kalendářem na Stoupáku. Jak si jistě mnozí všimli, tak jsme ho trošku přepracovali. Přibyly nové možnosti hledání, také se zobrazují u vybraných akcí QR kódy, díky kterým můžete soutěž snadno přenést do svého kalendáře. Upraveno bylo mírně i zobrazení soutěže samotné, soutěžících a registrací. Také byly přepsány všechny akce F5J, RCEV, RCEN, RCEO, RCEK, RCEJ, RCEP, RCVEM, a to nejen u nás, ale (co se týče F5J) i po evropě a přilehlém okolí. Nedílnou součástí je i zařazení do contestů, a možnost registrace.

 

 

 

Číst dál: Kalendář soutěží + registrace

Měření reálných "Céček" u baterií

Kategorie: Ostatní Zveřejněno: středa 18. leden 2017 14:05 Napsal Aleš Krátký

Akumulátory Lithium-polymer 2017

Akumulátorů na bázi lihia existuje řada různých typů. Jednoznačně největší rozšíření pro pohon elektromotorů v RC modelech si vydobyly články lithium-polymer.
Na trhu jsou už řadu let, přesto všechny jejich vlastnosti nejsou stále všem uživatelům známé.

V první řadě jde o to nejdůležitější - o jejich proudový výkon. Ten se odvozuje od kapacity a označuje číslem C. Pokud má baterie kapacitu 1000mAh, pak 10C znamená proud 10A.

Ve většině případů se proudový výkon označuje dvěma čísly, které se většinou označují jako "trvalý" a "špičkový". Ten "špičkový" je obvykle dvojnásobkem "trvalého".

Toto označení používají v podstatě všichni výrobci, je ale dost zavádějící.
Dosud totiž neexistuje žádná metodika pro určení proudového výkonu a tak se označení výkonu dá vykládat různými způsoby. 
Sejdeme se i s vyloženým klamáním, kdy prodejce používá špičkový proud jako jediné označení.
 

Číst dál: Měření reálných "Céček" u baterií

RCE4 !! Revoluce v kategoriích

Kategorie: Ostatní Zveřejněno: čtvrtek 31. březen 2016 22:00 Napsal Aleš Krátký

Již delší dobu zde čteme o různých kategoriích, náročnosti na pilotáž, náročnosti na modely atd... Poslední diskuse na téma RCEP mě přesvědčila, že je tu potencionální zájem o nějakou lidovou kategorii, která by se hned "nezamarasila" profíky, kteří jdou přes mrtvoly. Kategorii která by byla nenáročná na modely, ale i piloty a organizaci.

Nejen proto jsem se rozhodl po dlouhém uvažování pustit do světa svojí myšlenku, kterou již nosím v hlavě velmi dlouho. Vzít ze všech kategorií to nejlepší a vytvořit něco, co by spojilo vše do jedné jediné nejlepší kategorie co máme a tím by byla kategorie RCE4

Číst dál: RCE4 !! Revoluce v kategoriích

MČR RCEV 2018

Kategorie: Ostatní Zveřejněno: pondělí 29. únor 2016 12:21 Napsal Aleš Krátký

Všechny vás zveme na MČR RCEV 2018

Přihlášky zde do 21. 8. 2018 do 24:00 - http://registrace.stoupak.cz/soutez/37

mr

 

Kolik kategorií potřebujeme?

Kategorie: Ostatní Zveřejněno: středa 24. únor 2016 14:44 Napsal Aleš Krátký

V počtu kategorií elektrovětroňů na obyvatele patříme minimálně ke světové špičce, pokud nejsme absolutní jedničkou.

Za to nelze nikoho obviňovat, naopak: svědčí to o velké kreativitě našich modelářů.
Důvod je celkem jasný: obtížná až nemožná definice výkonu elektromotoru. To plyne z pracovního diagramu elektromotoru a s tím nepohne ani žádné usnesení strany a vlády.

Proto se také objevily nepřímé definice výkonu, které se ukazují jako velmi životaschopné: konkrétně F5J a její klony.
Stejně tak se ukázalo nemožné definovat výkon u kategorií F5B a F5D. Tam se problém nakonec vyřešil stanovenm maximální energie.

Číst dál: Kolik kategorií potřebujeme?

Komise F5 v roce 2015

Kategorie: Ostatní Zveřejněno: úterý 2. únor 2016 12:23 Napsal Aleš Krátký

V průběhu roku 2015 zpracovala komise všechnu běžnou agendu, kterou požaduje KLeM, nejvíc práce dají trenérům žebříčky.

Žebříčky

Dodali je všichni, včas a v pořádku. To prý není úplně běžné a trenérům za to patří velký dík.
Souhrn žebříčků najdete tady v definitivní podobě, schválené předsednictvem. Pravidla pro tvorbu žebříčků jsou dílem komise KLeM, její výklad je tedy závazný. Podle tohoto výkladu se v žebříčku vedou výhradně soutěžící, kteří v daném roce udělali v dané kategorii nejméně 3 výsledky. Má to logiku: Pokud se někdo o kategorii opravdu zajímá, určitě se během roku zúčastní více než dvou soutěží. - Žebříček je k dispozici ZDE

Číst dál: Komise F5 v roce 2015

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Ads Elite footer

Weby přátel

dnz

Banner baterie

banner6

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám