CIAM FAI zasedání 4.-6.4.2019 Lausanne

Kategorie: Ostatní Zveřejněno: sobota 6. duben 2019 18:50 Napsal Aleš Krátký

Před chvíli mi volá Ivan Hořejší, že je sice ještě ve Švýcarsku, ale má pro mě (pro nás) nejžhavější novinky co se týče F5J, které  vzešly na CIAM FAI zasedání, kterého se v posledních dnech účastnil.

No a protože to Ivan dost jasně popsal, níže v článku již jeho slova. Za mě jen díky Ivane !

Číst dál: CIAM FAI zasedání 4.-6.4.2019 Lausanne

Přehled a vývoj soutěží v roce 2019 + novinky na Stoupáku

Kategorie: Ostatní Zveřejněno: čtvrtek 7. březen 2019 21:38 Napsal Aleš Krátký

Je čas probrat Stoupák z hlubokého zimního spánku, a zase to tu trošku rozjet. Čím začít ? Třeba tím, že ta zima byla letos taková nějaká krátká z pracovního pohledu (nestihl jsem udělat ani polovinu věcí co jsem plánoval) a na druhou stranu děsně dlouhá, co se týče soutěžního půstu. My (soutěžící) se již těšíme jak to opět vše vypukne, a našé drahé polovičky až si od nás odpočinou :-D. Co se ale týče tohoto webu, tak jsem se snažil proplácat SORG do nové verze, tentokráte s názvem SORG AIR, a s tím i nutnost změnit systém registrací, přihlášek, žebříčku a dalších věcí. A aby bylo co přihlašovat, bylo třeba doplnit do kalendáře všechny letecké akce v naších oblíbených kategoriích, a při tom vždy páchám vývoj soutěží v letech. Co tedy bude ?

Číst dál: Přehled a vývoj soutěží v roce 2019 + novinky na Stoupáku

Asperatus - F5J novinka

Kategorie: Ostatní Zveřejněno: pondělí 8. říjen 2018 16:41 Napsal Aleš Krátký

Pomalu ale jistě se blíží konce letecké sezóny v nejedné letecké kategorii a tak je čas popřemýšlet co se povedlo, co se nepovedlo, co udělat jinak a lépe. Po krátkém přemýšlení určitě najdete spoustu nápadů jak se v našem krásném koníčku posunout přesně tam kam potřebujete, a pokud by Vaše kroky směřovaly k tématu F5J, mám právě pro Vás jednu informaci,k která by mohla zaujmout. 
Je zcela jisté, že v F5J je těžká konkurence, je to kategorie náročná nejen na pilotní um, ale i psychiku a v neposlední řadě i na technické vybavení, resp modely. Otázku, s čím lítat si klade každý z nás každý rok. Mohl za moje neúspěchy model ? Chci něco jiného ? Lepšího ? Chci mít více modelů pro různé podmínky ? Pak samozřejmě přichází otázka financí, ne každý totiž může investovat pomalu statisíce do modelů. Chápu, není to jednoduché, a pokud už překonáte všechny vnitřní pro a proti, a rozhodnete se, zůstane Vám jediná otázka a to : Který model si nakonec vybrat ?

No a to je právě to, o čem teď píši. Různí piloti zastávají různé značky, jsou na letadla zvyklí, jiní zase "dědí" letadla od kamarádů, nebo kupují na bazarech atd. Proč si ale nepořídit něco nového ? Něco, co podle prvních testů nevypadá vůbec ale vůbec špatně ... Něco, co se jmenuje Asperatus ? Pojďme si o tomto letadle říci více.

Číst dál: Asperatus - F5J novinka

MČR RCEV 2018 - Pozvánka

Kategorie: Ostatní Zveřejněno: pátek 22. červen 2018 11:21 Napsal Aleš Krátký

Všechny vás zveme na MČR RCEV 2018

Přihlášky zde do 21. 8. 2018 do 24:00 - http://registrace.stoupak.cz/soutez/37

mr

 

Přidej se k nám !

Kategorie: Ostatní Zveřejněno: neděle 11. červen 2017 8:47 Napsal Aleš Krátký

Létáš rád ? Jsi u všeho ? Nic ti neuteče ? Jsi šikovný modelář ? Znáš věci, které ostatní neznají? Máš rád Stoupák ? Chceš se podělit o své zážitky s ostatními ? Pokud jsi alespoň jednou odověděl ANO, tak právě tebe hledáme :). Přidej se k nám, a pomoz být Stoupáku lepším. Jak ? Je to velmi jednoduché ... Stačí být na nějaké akci, užít si ji, a pak napsat krátke povídání nebo fotoreportáž a poslat ji buď emailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo se dokonce stát interním členem správcu Stoupáku, a psat tak články přímo. Není se čeho bát, gramatika nebo styl obsahu není důležitý. Nikdo totiž není dokonalý a tak se to vždy nějak uděla. Stejně tak když děláš nové letadlo, nebo máš technologickou vychytávku. Stačí udělat pár fotek, a poslat nám je. Prospěješ tak soustě dalších modelářů, a o to přeci jde.

Takže kamarádi, nebojte se, a přidejte se k nám :)

Kalendář soutěží + registrace

Kategorie: Ostatní Zveřejněno: úterý 7. březen 2017 18:15 Napsal Aleš Krátký

Za pár týdnů začne naplno modelářská sezóna, a tak mnozí z nás plánují víkend po víkend kam vyrazit. Čeho se zůčastnit, čeho nikoli, co je daleko nebo naopak blízko, a už se celí tetelí, jak se potkají s kolegy, a drtivě je porazí. K tomu prvnímu se snažíme pomoct právě novým kalendářem na Stoupáku. Jak si jistě mnozí všimli, tak jsme ho trošku přepracovali. Přibyly nové možnosti hledání, také se zobrazují u vybraných akcí QR kódy, díky kterým můžete soutěž snadno přenést do svého kalendáře. Upraveno bylo mírně i zobrazení soutěže samotné, soutěžících a registrací. Také byly přepsány všechny akce F5J, RCEV, RCEN, RCEO, RCEK, RCEJ, RCEP, RCVEM, a to nejen u nás, ale (co se týče F5J) i po evropě a přilehlém okolí. Nedílnou součástí je i zařazení do contestů, a možnost registrace.

 

 

 

Číst dál: Kalendář soutěží + registrace

Měření reálných "Céček" u baterií

Kategorie: Ostatní Zveřejněno: středa 18. leden 2017 14:05 Napsal Aleš Krátký

Akumulátory Lithium-polymer 2017

Akumulátorů na bázi lihia existuje řada různých typů. Jednoznačně největší rozšíření pro pohon elektromotorů v RC modelech si vydobyly články lithium-polymer.
Na trhu jsou už řadu let, přesto všechny jejich vlastnosti nejsou stále všem uživatelům známé.

V první řadě jde o to nejdůležitější - o jejich proudový výkon. Ten se odvozuje od kapacity a označuje číslem C. Pokud má baterie kapacitu 1000mAh, pak 10C znamená proud 10A.

Ve většině případů se proudový výkon označuje dvěma čísly, které se většinou označují jako "trvalý" a "špičkový". Ten "špičkový" je obvykle dvojnásobkem "trvalého".

Toto označení používají v podstatě všichni výrobci, je ale dost zavádějící.
Dosud totiž neexistuje žádná metodika pro určení proudového výkonu a tak se označení výkonu dá vykládat různými způsoby. 
Sejdeme se i s vyloženým klamáním, kdy prodejce používá špičkový proud jako jediné označení.
 

Číst dál: Měření reálných "Céček" u baterií

RCE4 !! Revoluce v kategoriích

Kategorie: Ostatní Zveřejněno: čtvrtek 31. březen 2016 22:00 Napsal Aleš Krátký

Již delší dobu zde čteme o různých kategoriích, náročnosti na pilotáž, náročnosti na modely atd... Poslední diskuse na téma RCEP mě přesvědčila, že je tu potencionální zájem o nějakou lidovou kategorii, která by se hned "nezamarasila" profíky, kteří jdou přes mrtvoly. Kategorii která by byla nenáročná na modely, ale i piloty a organizaci.

Nejen proto jsem se rozhodl po dlouhém uvažování pustit do světa svojí myšlenku, kterou již nosím v hlavě velmi dlouho. Vzít ze všech kategorií to nejlepší a vytvořit něco, co by spojilo vše do jedné jediné nejlepší kategorie co máme a tím by byla kategorie RCE4

Číst dál: RCE4 !! Revoluce v kategoriích

MČR RCEV 2018

Kategorie: Ostatní Zveřejněno: pondělí 29. únor 2016 12:21 Napsal Aleš Krátký

Všechny vás zveme na MČR RCEV 2018

Přihlášky zde do 21. 8. 2018 do 24:00 - http://registrace.stoupak.cz/soutez/37

mr

 

Kolik kategorií potřebujeme?

Kategorie: Ostatní Zveřejněno: středa 24. únor 2016 14:44 Napsal Aleš Krátký

V počtu kategorií elektrovětroňů na obyvatele patříme minimálně ke světové špičce, pokud nejsme absolutní jedničkou.

Za to nelze nikoho obviňovat, naopak: svědčí to o velké kreativitě našich modelářů.
Důvod je celkem jasný: obtížná až nemožná definice výkonu elektromotoru. To plyne z pracovního diagramu elektromotoru a s tím nepohne ani žádné usnesení strany a vlády.

Proto se také objevily nepřímé definice výkonu, které se ukazují jako velmi životaschopné: konkrétně F5J a její klony.
Stejně tak se ukázalo nemožné definovat výkon u kategorií F5B a F5D. Tam se problém nakonec vyřešil stanovenm maximální energie.

Číst dál: Kolik kategorií potřebujeme?

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Ads Elite footer

Weby přátel

dnz

Banner baterie

banner6

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám