file Finálové lety

Více
09. čen 2015 08:29 #14989 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma Finálové lety
Není mi mi zcela jasné, proč se ptáš na FAI na něco, co je v pravidlech vesměs výslovně uvedeno??? Tohle tam totiž vesměs je - při jakém počtu se finále nemá létat, atd. - stačí číst.
Konkrétně - finále se jednoznačně nemusí létat pří méně než 20ti lidech, je na to přímo bod pravidel, pravomoci ředitele soutěže jsou také definovány poměrně široce (koneckonců se to běžně užívá na velkých akcích pro přesun startu do koridoru). Je tam dokonce i poznámka výslovně s ohledem na menší akce, že je plně akceptováno, že se nebude maximalizovat počet lidí ve skupině, když bude praktičtější více menších.

Ono je to celé spíš o tom, aby se pořadatelé drželi pravidel jak to jen jde a úlevy začali řešit až v momentu, kdy to je opravdu nutné a ne že si vše svévolně překopou. To se týká i počtu startovišť - podle mého názoru oficiální minimum 6 lidí ve skupině není nic přehnaného a ve velké většině případů je to zcela splnitelné. Jistě, pokud přijede přesně 15 lidí, tak je asi na místě se domluvit na režimu 3x5 - je to sice lehce proti liteře pravidel, kde se píše o aspoň šesti, ale na druhé straně celkem v souladu s "duchem pravidel" - prostě nejvíc jak to jde.
Naproti tomu pro 13 či 14 lidí bych se už spíš snažil pokud to aspoň trochu půjde spíš bod přidat a létat 2x7 či 6-7, kdy bude i při odpadnutí jednoho či dvou lidí během soutěže zachován rozumný počet, než dělit na 5-5-4, kdy pak při troše smůly v pozdějších kolech poletí "skupina" dvou pilotů. No a pro 12 lidí už by se mělo létat na 2x6 zcela jednoznačně a o 3x4 vůbec neuvažovat...

A poznámka - tu odpověď "Proto pro takovéto menší soutěže používáme právě 30% pravidlo a ve finále pak létá 4-5 soutěžících. " pokládám za až vyloženě nesprávnou. Jestliže totiž je v pravidlech výslovně bod, podle kterého se finále na akci, kde by počet soutěžících limity procent a počtů pro finále nesplnil, LÉTAT NEMUSÍ, znamená to, že při jeho "nelétání" není z pravidel porušeno nic, ale jeho létání se dostane do rozporu s pěknou řádkou bodů.

Ne že by na tom až tak extra záleželo, právě kvůli tomu, že finále být na menších akcích nemusí se do našeho žebříčku bonifikace za něj nepočítají, ale osobně bych určitě na akci s méně než 20 lidí preferoval spíše přidat další kolo pro všechny než "omezené finále"...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
09. čen 2015 08:46 #14990 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma Re:Finálové lety

Jan Kubica napsal: Závadného snad není nic, to by nám to hraní určitě někdo zatrhl. Ale vadí mi:

- že jedno finále je loterie, pokud to má mít nějakou sportovní úroveň, tak by měla být opravdu alespoň 3 kola,
- že na finále malých se většinou nedá ani koukat (na rozdíl od F5J)


Jedna poznámka k přes půl roku starému komentáři od Honzy na základě od té doby získaných zkušeností s řadou akcí F5J a i nějakými RCEV (jen obecná, NEMÁ přímou vazbu s pravidly)...
Já bych si u F5J a částečně i RCEV dokonce klidně to jedno finále minimálně u menších jednodenních akcí představit uměl, u těchto kategorií totiž jediné finále (alespoň při slušném počasí) nutně vede k opravdu "brutální řežbě", kdy každý prostě musí ukázat vše na co si troufne. Naopak tři finále v F5J nutně vedou k taktizování v různých ohledech a někdy to bylo spíš na škodu (daly by se popsat konkrétní příklady).

U F5J je to skutečně jen poznámka na okraj, pravidla požadují tři finálové starty (s výmluvou na "počasí a viditelnost" dva), případně vůbec nic pro málo soutěžících, s tím se nehne.
Otevřeně ale u RCEV bych variantu jediného finále tak docela nezavrhoval - je to rychlé a při pěkném počasí i docela atraktivní.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
15. čen 2015 06:59 - 15. čen 2015 09:27 #15055 od Radek Novotny
Odpověděl Radek Novotny pro téma Finálové lety

Tomas Hruby napsal: Není mi mi zcela jasné, proč se ptáš na FAI na něco, co je v pravidlech vesměs výslovně uvedeno??? Tohle tam totiž vesměs je - při jakém počtu se finále nemá létat, atd. - stačí číst...
... A poznámka - tu odpověď "Proto pro takovéto menší soutěže používáme právě 30% pravidlo a ve finále pak létá 4-5 soutěžících. " pokládám za až vyloženě nesprávnou....


Pokud je v pravidlech nějaká zdánlivě konfliktní informace, viz 30% vs. min. 6 pilotů, a vede k diskusi, tak právě proto mi Tomáši nedělá problém napsat za minutu krátký mejlík s dotazem, a dostat na něj jasnou odpověď od orgánu nejvyššího - a tedy garanta a tvůrce F5J pravidel :) Shrnuto - bez toho, aby ředitel soutěže musel rozhodovat, zda finále při 18 lidech rušit, je takto situace naprosto jasná.
Když jakýkoliv organizátor chce, může finále létat i s 14 piloty v soutěži a třeba 4 finalisty. Dle FAI je to naprosto v pořádku, a běžné.
Z tvé poznámky 'stačí číst' jsem se až leknul, jestli nejsem dyzlekťyk :lol: I když abych se přiznal, radši čtu originály anglicky, nehrozí pak hrůzné 'dabingové' interpretace jak v našich-vašich televizích :)

...a ta odpověď co ty považuješ za vyloženě nesprávnou, tak ta přišla od FAI mailem s kopiemi od asi 4 dalších lidí z FAI, tak promiň, jestli budu preferovat tento názor před tvým... :)
Poslední změna: 15. čen 2015 09:27 uživatelem Radek Novotny.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
15. čen 2015 11:37 #15068 od Petr Dušek
Odpověděl Petr Dušek pro téma Finálové lety
Nechci velkým klukům zasahovat do hovoru, ale co kdybys Radku tu oficiální odpověď FAI přeposlal na mail Tomášovi, jako F5J trenérovi, a on by nám to prostým plebejcům ve srozumitelné podobě předložil?? Jinak tomu postupu moc nerozumím, když jeden člen F5 komise druhému za zády leze do zelí...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
15. čen 2015 13:14 - 15. čen 2015 14:08 #15070 od Radek Novotny
Odpověděl Radek Novotny pro téma Finálové lety
...ještě že existuje někdo, kdo mi v tak přátelském duchu řekne, co mám/můžu dělat... :silly:
Jestli máš Petře ještě nějaké pokyny tak mi je prosím pošli, ať si dle toho naplánuju den ;)

Jestli tě to neurazí, tak bych toto asi nechal na Tomášovi. Pokud to Tomáš uzná za vhodné, tak se mně určitě na tu komunikaci zeptá sám, a pokud mne požádá o cokoliv, tak mu určitě vždycky vyhovím...

Ohledně organizace FAI, pro tvou informaci, tak s těmi můžou komunikovat naprosto v pohodě i normální smrtelníci, normální modeláři, a i běžní pořadatelé soutěží (což já doufám jsem...) a zasílat dotazy napřímo. FAI nás všechny zastřešuje, jsou tady pro nás, a jsou maximálně ochotní poradit a pomoci.

Samozřejmě si také vážím tvého ocenění toho, že jsem se snažil udělat v mně nejasném bodu pravidel jasno, a podělil jsem se o to i s tebou na stránkách těch úplně nejlepších a nejčtenějších...
Poslední změna: 15. čen 2015 14:08 uživatelem Radek Novotny.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
15. čen 2015 14:09 #15071 od Tomas Hruby
Odpověděl Tomas Hruby pro téma Finálové lety
Já si to s Radkem proberu asi v sobotu v Pace... Otevřeně jisté výhrady proti té dnešní reakci mám, ale asi z trochu jiného konce než myslí Petr, nechce se mi to rozebírat ve fóru před osobní debatou (a jelikož tu nevidím žádné "riziko z prodlení", tak to nechám až na tu sobotu).

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
15. čen 2015 14:42 #15073 od Petr Dušek
Odpověděl Petr Dušek pro téma Finálové lety

Petr Dušek napsal: Nechci velkým klukům zasahovat do hovoru...

...no jako bych to neříkal hned, když se dospělí baví, mám držet hubu :huh:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.383 sekund

Stoupák.cz je nezávislým komunitním webem. Pokud máte cokoliv, co by jste chtěli zde uveřejnit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se podělíme o zajímavé informace, reportáže nebo návody.

Weby přátel

vpmodel

Chceš tu být ? napiš nám

Koho podporujeme a kdo nás ?

Chceš tu být ? napiš nám